20 maja 2016 w Gimnazjum nr 1 odbył się miedzyszkolny konkurs "Eko- wiedza" dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przed ogłoszeniem wyników uczniowie- gospodarze zaprezentowali program artystyczny. Więcej informacji na temat konkursu oraz zdjęcia na stronie UM i międzyszkolnym eko- blogu.
piątek, 27 maja 2016
wtorek, 24 maja 2016
Rady na odpady a Scratch
Scratch to bardzo fajna aplikacja, w której sami możemy tworzyć animacje, gry, historyjki. Mistrzowie Kodowania już pokazali nam, co można stworzyć w Scratchu i nie poprzestali na tym. Dawid z klasy III pokazuje, jak możemy z pomocą jego aplikacji segregować śmieci.
I jeszcze drugi projekt Dawida:
A Bartosz - również trzecioklasista- pokazuje, do których pojemników ma być wkładany papier, szkło, plastik
Klaudia z klasy IV ma mnóstwo pomysłów; tym razem przygotowała krótki quiz o zanieczyszczeniach.
Konkurs plastyczny trwa
Powstają kolejne prace plastyczne o tematyce "Papier, plastik, szkło- mądrze i efektywnie wykorzystaj to!"
Poniżej:
klasa V b podczas pracy
Poniżej:
klasa V b podczas pracy
czwartek, 19 maja 2016
Maskotka projektu
Projekt "Lubskie rady na odpady" ma swoją maskotkę: eko-misia Edka. Oto on:
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o Edku, to zajrzyj do jego autoprezentacji.
środa, 18 maja 2016
Papier, plastik, szkło... i co z tym?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w projekcie wykonanym przez Klaudię Sz.
z klasy IV a. Jak widać Mistrzowie Kodowania potrafią wykorzystać swoje programistyczne umiejętności w różnych sytuacjach. Projekt "Lubskie rady na odpady" to właśnie taka okazja :)
z klasy IV a. Jak widać Mistrzowie Kodowania potrafią wykorzystać swoje programistyczne umiejętności w różnych sytuacjach. Projekt "Lubskie rady na odpady" to właśnie taka okazja :)
wtorek, 17 maja 2016
IV a i V a włączają się do konkursu plastycznego
Konkurs plastyczny "Papier, plastik, szkło - mądrze i efektywnie wykorzystaj to!" zatacza coraz szersze kręgi; kolejne klasy tworzą na lekcjach plastyki prace konkursowe.
poniedziałek, 16 maja 2016
Coś z niczego w oddziałach przedszkolnych
Rodzice przyjęli zaproszenie i wraz ze swoimi dziećmi tworzyli "z niczego" myszki, pieski, roboty, pociągi....jednym słowem urocze "śmieciostworki":) Pomysłów cała masa! Zobaczcie sami:
niedziela, 15 maja 2016
Uwaga! Konkurs plastyczny!
Ogłaszamy konkurs plastyczny dla klas I – VI
Temat prac:
Papier, plastik, szkło – mądrze i efektywnie
wykorzystaj to! Dobre rady na odpady!
Format prac i technika dowolna.
sobota, 14 maja 2016
Segregacja odpadów z Kotkiem
Scratchowy Kotek zachęca nas do segregacji odpadów. Dlaczego jest to takie ważne?
Segregacja odpadów pozwala usprawnić utylizację oraz odzyskiwanie surowców wtórnych. Odpady to jeden z najważniejszych problemów środowiskowych w Polsce i na świecie. W Polsce wytwarza się obecnie 135 milionów ton odpadów rocznie: 124 mln ton - odpady przemysłowe, 11 mln ton - odpady komunalne. Średnio więc każdy Polak wytwarza ok. 300 kg odpadów rocznie.
Tak więc segregacja i recykling odpadów pozwala na:
- przetworzenie i wykorzystanie surowca wtórnego na nowe materiały
- oszczędzanie miejsca na składowanie
- ograniczenie zużycia surowców naturalnych
- oszczędzanie zużycia energii
- ograniczenie zanieczyszczeń atmosfery
- ograniczenie ilości odpadów i ścieków.
Opracowano na podstawie materiałów zamieszczonych na: Wikipedia
Wiemy zatem, że segregować odpady trzeba, a więc do dzieła: segreguj i zdobywaj punkty (kliknij myszką w pojawiające się odpady i skieruj je do kosza o odpowiednim kolorze).
Ostatnio przypominaliśmy sobie, jakie odpady wrzucamy do pojemników żółtych, niebieskich, zielonych, brązowych. Mamy nadzieję, że pamiętacie :)
A tu klikaj w kosz, do którego powinien trafić odpad:
piątek, 13 maja 2016
Gra - segregacja odpadów
Wiemy, że lubicie gry, a więc mamy dla Was baaardzo ciekawą propozycję: grę, w której należy zbierać odpowiednie odpady. Zanim jednak rozpoczniesz grę warto przypomnieć sobie, jak należy segregować odpady:
- niebieski pojemnik/ worek na papier/ makulaturę: gazety, książki, zeszyty, ulotki, kartony, tektura, torebki i worki papierowe, papier pakowy i biurowy
- żółty pojemnik/ worek na plastik, metal, opakowania wielomateriałowe: zgniecione butelki plastikowe po napojach, puste opakowania po chemii gospodarczej i środkach czystości, plastikowe i metalowe nakrętki, zgniecione puszki po napojach i żywności, drobny złom żelazny i metale kolorowe, kartony (tetra-pak) po mleku, sokach, napojach
- zielony pojemnik/ worek na szkło: butelki i szklane opakowania, butelki po napojach, słoiki, inne opakowania szklane bez nakrętek, korków i kapsli
- brązowy pojemnik/ worek na odpady ulegające biodegradacji: resztki żywności, obierki z owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj i orzechów, trociny, kwiaty cięte i doniczkowe
- do pojemnika z napisem "mieszane" wrzucamy wszystkie pozostałe śmieci, których nie możemy wrzucić do pojemnika niebieskiego, żółtego, zielonego, brązowego
Skoro już przypomniałeś sobie, do którego pojemnika wrzucamy papier, szkło, plastik... to do dzieła! Oto gra!
czwartek, 12 maja 2016
Zajęcia plastyczne trzecioklasistów
Na lekcji plastyki uczniowie klas trzecich wykonali prace nt.: "Papier, plastik, szkło - mądrze i efektywnie wykorzystaj to!" oraz "Dobre rady na odpady".
Lubskie rady na odpady
Strony szkolne
IV ekologiczny bieg przełajowy w Górzynie
6 maja 2016 wzięliśmy udział w zorganizowanym na stadionie w Górzynie biegu przełajowym połączonym z konkurencjami przyrodniczo- ekologicznymi nt. segregacji odpadów i dbałości o środowisko.
Nasza koleżanka Dominika Zięba w kategorii klas I-III zajęła 3. miejsce, a kolega Jakub Zieliński w tej samej grupie wiekowej zajął 2. miejsce wśród chłopców. Gratulujemy!!!
Nasza koleżanka Dominika Zięba w kategorii klas I-III zajęła 3. miejsce, a kolega Jakub Zieliński w tej samej grupie wiekowej zajął 2. miejsce wśród chłopców. Gratulujemy!!!
Spotkanie robocze
29 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie robocze, na którym dyrektorzy szkół i przedszkoli omówili plan działań. Przed nami więc konkursy plastyczne, konkurs wiedzy, przygotowanie przedstawień i prowadzenie tego właśnie bloga.
Kilka punktów z kalendarza wydarzeń przewidzianych w ramach projektu:
- maj - czerwiec 2016 - konkursy plastyczne "Dobre rady na odpady"
- maj - czerwiec 2016 - teatr małego ekologa- przedstawienia "Młodzież i dzieci - kontra śmieci" - prezentacje w LDK - 14 czerwca 2016; ponadto: wernisaż prac plastycznych dzieci przedszkolnych i szkolnych
- czerwiec 2016 - wyjazd laureatów konkursu plastycznego do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie
- maj - czerwiec 2016 - przygotowanie kolorowanek tematycznych dla dzieci
- maj - wrzesień 2016 - przygotowanie rebusów i krzyżówek tematycznych do kącika ekologa
- utworzenie i prowadzenie bloga tematycznego
- 17 czerwca 2016 - festyn ekologiczny z biegiem ekologicznym, studio "Dzień dobry czysty świecie!", pokaz eko-mody, festiwal piosenki ekologicznej, wręczenie nagród, gry i zabawy edukacyjne
- 17 września 2016 - sprzątanie lubskiego parku, ognisko integracyjne
Blogujemy!
Witamy na blogu, na którym chcemy pokazać, w jaki sposób włączamy się do projektu UM Lubsko "Lubskie rady na odpady".
Więcej informacji nt. projektu na stronie UM:
http://www.um.lubsko.pl/PL/336/1290/Informacje_o_projekcie/
Tam znajdziecie informacje o zasięgu działań, harmonogramie itp.
Działania relacjonowane będą również na ekoblogu. Mamy nadzieję, że znajdą się tam również doniesienia z naszego trójkowego podwórka :)
Więcej informacji nt. projektu na stronie UM:
http://www.um.lubsko.pl/PL/336/1290/Informacje_o_projekcie/
Tam znajdziecie informacje o zasięgu działań, harmonogramie itp.
Działania relacjonowane będą również na ekoblogu. Mamy nadzieję, że znajdą się tam również doniesienia z naszego trójkowego podwórka :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)